Vystavení cestovního pasu, připsání dítěte do cestovního dokumentu rodičů
Cestovní průkaz je cestovním dokladem
k jednotlivé cestě s územní a časovou platností omezenou účelem cesty. Vydává se v odůvodněných případech, například při ztrátě cestovního dokladu, občanovi, který nemá jiný cestovní doklad. ZÚ ČR vydá cestovní průkaz zpravidla občanovi, který v zahraničí ztratil cestovní pas nebo mu byl odcizen, za účelem jeho návratu do ČR.
Předmět žádosti
Cestovní pasy se vydávají s územní platností do všech států světa. O vydání cestovního pasu žádají na ZÚ ČR zpravidla občané ČR, kteří se trvale nebo dlouhodobě zdržují v zahraničí. Cestovní průkaz je cestovním dokladem k jednotlivé cestě s územní a časovou platností omezenou účelem cesty. Vydává se v odůvodněných případech, například při ztrátě cestovního dokladu, občanovi, který nemá jiný cestovní doklad. ZÚ ČR vydá cestovní průkaz zpravidla občanovi, který v zahraničí ztratil cestovní pas nebo mu byl odcizen, za účelem jeho návratu do ČR. Zapsání dítěte mladšího 15 let do cestovního dokladu rodiče provede ZÚ ČR na žádost rodiče tak, že do cestovního dokladu rodiče zapíše jméno a příjmení, den, měsíc a rok narození a pohlaví dítěte mladšího 15 let. O vydání cestovního dokladu se žádá i v případě výměny cestovního dokladu za nový.
Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost)
-občan starší patnácti let (do doby zletilosti, tj. do 18 let, musí připojit k žádosti o vydání cestovního dokladu písemný souhlas zákonného zástupce s jeho ověřeným podpisem. Souhlas zákonného zástupce se nevyžaduje, pokud je jeho opatření spojeno s překážkou těžko překonatelnou.) -zákonný zástupce občana mladšího 15 let -zplnomocněný zástupce občana,pokud je občan oprávněn podat žádost.
Kdo může převzít doklad: Při převzetí cestovního dokladu se vyžaduje osobní přítomnost občana, jemuž se cestovní doklad vydává, nebo zákonného zástupce. Převzetí cestovního dokladu zplnomocněným zástupcem je vyloučeno.
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Splnění všech požadovaných náležitostí.
Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Podáním žádosti na příslušném ZÚ ČR. Seznam ZÚ ČR je k dispozici na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR www.mzv.cz, rubrika " Diplomatické mise a úřady".
Na kterém úřadu můžete tuto životní situaci řešit
Na ZÚ ČR v místě pobytu českého občana. Jde zejména o případy vydání cestovního pasu občanovi, který se trvale či dlouhodobě zdržuje v zahraničí, nebo o vydání cestovního průkazu v případě ztráty či odcizení cestovního pasu v zahraničí nebo o zapsání dítěte do cestovního dokladu rodiče.
Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Na zastupitelském úřadě ČR v zemi svého pobytu, s konzulárními pracovníky.
Jaké doklady a informace musíte mít s sebou
vyplněnou žádost na předepsaném tiskopisu (tiskopis obdržíte na ZÚ ČR), · doklady, jimiž se ověřují údaje, které občan uvedl na žádosti, například matriční doklady, platný občanský průkaz, u občanů, kterým se občanský průkaz nevydává, jiné doklady, například doklad o státním občanství apod., · doklady prokazující oprávněnost k podání žádosti zákonným zástupcem, například občanský průkaz rodiče (je-li v něm zapsáno dítě mladší 15 let), rodný list dítěte, · doklady prokazující oprávněnost k podání žádosti osobou, pokud byl občan mladší 15 let svěřen této osobě soudně do výchovy, tj. příslušné rozhodnutí soudu, · doklady ověřující údaje k dítěti mladšímu 15 let, které má být zapsáno do cestovního dokladu rodiče, tj. rodný list dítěte, doklady prokazující české státní občanství dítěte, popř. podklady pro zjištění jeho občanství, · doklad prokazující získání vysokoškolského titulu, pokud není zapsán v občanském průkazu, · jednu průkazovou fotografii, jde-li o vydání cestovního pasu se strojově čitelnou zónou; v ostatních případech 2 fotografie, · plnou moc, pokud žádost podává zplnomocněný zástupce.
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Žádost o vydání cestovního pasu nebo o vydání cestovního průkazu můžete podat pouze na originálních tiskopisech, které jsou k dispozici na všech ZÚ ČR.. Vzor žádosti o vydání cestovního pasu naleznete zde. (formát Acrobat reader .pdf)
Jaké jsou v této životní situaci správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit
Za vystavení cestovního pasu platí občané starší 15 let 750 Kč a občané do 15 let věku 250 Kč. Za vydání cestovního průkazu platí občané (bez ohledu na věk) 400 Kč. Poplatek se vybírá v měně státu, v němž má ZÚ ČR své sídlo, příp. v náhradní, volně směnitelné měně, a to po provedení přepočtu české měny na cizí měnu podle směnných kurzů devizového trhu vyhlášených ČNB k prvnímu dni měsíce. V případě, že o to poplatník požádá, přijme ZÚ ČR úhradu poplatků v české měně.
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Lhůta pro vyřízení žádosti o vydání cestovního pasu se strojově čitelnou zónou je 30 dní, v kratší lhůtě lze vyřídit vydání pasu bez strojově čitelné zóny. Při vyřizování žádosti o vydání cestovního pasu, podané na ZÚ ČR, se lhůta prodlužuje o dobu doručení žádosti do ČR a zaslání cestovního pasu na ZÚ ČR. Cestovní průkaz vydává ZÚ ČR v co možná nejkratší době, jakmile jsou splněny podmínky stanovené pro jeho vydání.
Kteří jsou další účastníci (dotčení) postupu
Další účastníci nejsou stanoveni.
Jaké další činnosti jsou po Vás jako žadateli požadovány
Nejsou požadovány.
Můžete využít tuto elektronickou službu
Tuto situaci není možné řešit zasláním žádosti elektronickou poštou.
Podle kterého právního předpisu se postupuje
zákon č. 329/1999 Sb., o cestovních dokladech, v platném znění vyhláška č. 177/2000 Sb., kterou se provádí zákon o občanských průkazech a cestovních dokladech, v platném znění
Jaké jsou související předpisy
zákon č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád), v platném znění zákon č. 200/1990 Sb., o přestupcích, v platném znění
Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Cestovní doklady se vydávají ve správním řízení vedeném podle zákona č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád). Proti rozhodnutím ve věcech cestovních dokladů (např. proti rozhodnutí o odepření vydání cestovního dokladu nebo o zastavení řízení o vydání cestovního dokladu) můžete podat odvolání k úřadu, který napadené rozhodnutí vydal. O odvolání rozhodne jeho nadřízený úřad
Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení předepsaných povinností
Nesplněním povinností uvedených v ustanoveních zákona o cestovních dokladech se dopouštíte přestupků. Skutkové podstaty přestupků jsou upraveny v § 42b zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, v platném znění. Za přestupek na úseku cestovních dokladů občanů České republiky lze uložit pokutu do 5000 Kč.
Nejčastější dotazy veřejnosti na toto téma a odpovědi na ně
Může ZÚ ČR vystavit cestovní doklad na počkání? Na počkání může ZÚ ČR vydat cestovní průkaz, který je cestovním dokladem k jednotlivé cestě s územní a časovou platností omezenou účelem cesty. Vydává se v odůvodněných případech zpravidla občanovi, který v zahraničí ztratil cestovní pas nebo mu byl odcizen, za účelem jeho návratu do ČR. Cestovní pasy ZÚ ČR nevydávají, pouze přijímají žádosti o vydání cestovního pasu a zasílají je k vyřízení příslušným úřadům do ČR.
Může ZÚ ČR prodloužit platnost cestovního pasu? Nemůže, právní předpisy to neumožňují.
Potřebujete se k věci dozvědět víc? Na koho se obrátit
Na konzulární pracoviště ZÚ ČR, Ministerstvo vnitra ČR nebo konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě
Internetové stránky www.mvcr.cz nebo portal.gov.cz.
Související životní situace a návody, jak je řešit
+*+*+*+*+*
Informace na našich stránkách byly převzaty z následujících zdrojů:
- Kniha PRÁCE V ZAHRANIČÍ, Autor: Tomáš Kadlec a kol.
- Standard ISVS 012 v legislativním rámci stanoveném Usnesením vlády č. 875/2000 a Zákonem 106/1999 Sb.
- Volně přístupné informace na českých internetových serverech
- Překlady volně přístupných informací na zahraničních internetových serverech