Úkony spojené s pohřbením osoby (přeprava lidských pozůstatků a lidských ostatků do České republiky, zajištění pohřbení osoby v místě úmrtí).
Předmět žádosti
Úkony spojené s pohřbením osoby (přeprava lidských pozůstatků a lidských ostatků do České republiky, zajištění pohřbení osoby v místě úmrtí).
Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost)
Záležitosti zemřelé osoby vyřizuje fyzická nebo právnická osoba sjednávající pohřbení v České republice (zejména osoba žijící se zemřelým ve společné domácnosti, osoba blízká, v případě služební cesty vysílající organizace). Každý, kdo se hodnověrně dozví, že došlo k úmrtí českého státního občana v cizině, by měl informovat zastupitelský úřad České republiky, který má působnost pro daný stát, či konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí České republiky, které podniknou kroky k vyřízení záležitosti zemřelého, zejména informují blízké osoby a poskytnou jim informace a doporučení k řešení situace.
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Osoba, která zajišťuje záležitosti zemřelého, by měla v mezích svých možností zjistit, zda zemřelá osoba měla sjednáno pojištění pokrývající případ úmrtí v cizině, a následně kontaktovat pojišťovnu, s kterou byla sjednána smlouva, event. její asistenční službu. Pokud nebylo sjednáno pojištění, je vhodné kontaktovat pohřební službu v České republice, a to nejlépe pohřební službu mající zkušenosti s působením v zahraničí. V případě cestování s cestovní kanceláří je vhodné řešit situaci v součinnosti s ní. Pokud informace o úmrtí nebyla obdržena od zastupitelského úřadu České republiky v cizině či konzulárního odboru Ministerstva zahraničních věcí České republiky, je vhodné neprodleně kontaktovat některý z těchto úřadů dodatečně.
Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Telefonickým či jiným spojením s místy uvedenými ad 08.
Na kterém úřadu můžete tuto životní situaci řešit
1. pojišťovna, s kterou bylo sjednáno pojištění, resp. její asistenční služba 2. pohřební služba v České republice 3. cestovní kancelář, s kterou zemřelá osoba cestovala 4. konzulární oddělení zastupitelského úřadu České republiky, v jehož obvodu působnosti k úmrtí došlo či konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí České republiky
Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Záležitost je vhodné řešit s místy uvedenými ad 08 neprodleně. Zastupitelské úřady České republiky a MZV České republiky mají nepřetržitou diplomatickou službu, která je určena pro naléhavé a vážné případy.
Jaké doklady a informace musíte mít s sebou
Je třeba mít informaci o úmrtí osoby, popř. informaci o místu a kontaktu na instituci, kde se lidské pozůstatky či lidské ostatky nacházejí.
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Formulář pro Zápis o úmrtí do zvláštní matriky vedený Úřadem městské části Brno-střed. Dojde-li k úmrtí na území státu, který není vázán příslušnými mezinárodními smlouvami, je pro převoz na území České republiky nebo převoz přes její území nutné, aby zastupitelský úřad České republiky v cizině vystavil průvodní list obsahující souhlas s přepravou pozůstatků (viz bod 18). Formulář Zápisu o umrtí včetně dalších naležitostí naleznete také zde.
Jaké jsou v této životní situaci správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit
Pokud nebylo sjednáno pojištění pro případ úmrtí, je nutné uhradit veškeré náklady spojené s převozem lidských pozůstatků či lidských ostatků do České republiky či pohřbení v místě úmrtí. Náklady jsou závislé na vzdálenosti místa a na cenách místních služeb. Zastupitelský úřad České republiky za svou součinnost nevybírá žádný poplatek.
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Případné lhůty stanoví právní řád státu, kde došlo k úmrtí.
Kteří jsou další účastníci (dotčení) postupu
Závisí na konkrétním případu. Mohou to být policisté, státní zástupce, pracovníci nemocnice, ústavu soudního lékařství, pohřební služby, matričních úřadů a další.
Jaké další činnosti jsou po Vás jako žadateli požadovány
Případné další činnosti závisí na povaze konkrétního případu a ustanoveních právních předpisů cizího státu. V zásadě je však žádáno podání relevantních informací k zemřelé osobě apod.
Můžete využít tuto elektronickou službu
www.mzv.cz - MZV; s dalším kliknutím na "Cestujeme do zahraničí" (informace k jednotlivým státům) či " Diplomatické mise a úřady" (seznam zastupitelských úřadů a misí České republiky v cizině a seznam zastupitelských úřadů cizích států pro Českou republiku)
www.stred.brno.cz - Úřad městské části Brno-střed
www.cap.cz - Česká asociace pojišťoven
Podle kterého právního předpisu se postupuje
Obecně závazný předpis cizího státu, kde došlo k úmrtí. Zákon č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, v platném znění
Jaké jsou související předpisy
Mezinárodní Ujednání o přepravě mrtvol (Berlín, 10. 2. 1937), publikováno ve Sbírce zákonů č. 44/1938 Sb. Vídeňská úmluva o konzulárních stycích (Vídeň, 24.4.1963), publikována vyhláškou ve Sbírce zákonů č. 32/1969 Sb.
Úmluva o mezinárodní železniční přepravě (Bern, 9.5.1980), publikována vyhláškou ve Sbírce zákonů č 8/1985 Sb. Změna: č. 61/1991 Sb., č. 251/1991 Sb., č. 274/1996 Sb. (COTIF)
Letecký a přepravní řád a mezinárodní manuál TACT (The Air Cargo Tariff) - mají k dispozici pobočky všech leteckých společností
Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Opravné prostředky proti postupu cizích orgánů stanoví obecně závazný předpis cizího státu.
Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení předepsaných povinností
Sankce stanoví obecně závazný předpis cizího státu.
Nejčastější dotazy veřejnosti na toto téma a odpovědi na ně
Jaké jsou druhy převozu zemřelého do České republiky?
Tělo zemřelého může být zpopelněno ve státě, kde došlo k úmrtí, pokud to umožňují právní předpisy cizího státu, a schránka s popelem zaslána do České republiky. Jinak je tělo převáženo v rakvi určené k přepravě.
Jaký je způsob úhrady převozu zemřelé osoby do České republiky, resp. zpopelnění a zaslání schránky s popelem do České republiky?
Pokud náklady nejsou hrazeny pojišťovnou, s kterou bylo sjednáno příslušné pojištění, náklady hradí osoba, která zajišťuje pohřbení (viz bod 05). Způsob úhrady je sjednán s pohřební službou, event. zastupitelským úřadem, zpravidla se jedná o bankovní převod příslušné částky či o zaslání částky složenkou.
Potřebujete se k věci dozvědět víc? Na koho se obrátit
Pohřební služby, pojišťovací instituce, konzulární oddělení zastupitelského úřadu České republiky či konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě
www.pohrebnictvi.cz - Sdružení pohřebnictví (poskytuje základní přehled o poskytování služeb v pohřebnictví)
Související životní situace a návody, jak je řešit
Dědictví v zahraničí Obstarání matričních a dalších dokumentů. Zápis matričních událostí, ke kterým došlo v zahraničí
Informace na našich stránkách byly převzaty z následujících zdrojů:
- Kniha PRÁCE V ZAHRANIČÍ, Autor: Tomáš Kadlec a kol.
- Standard ISVS 012 v legislativním rámci stanoveném Usnesením vlády č. 875/2000 a Zákonem 106/1999 Sb.
- Volně přístupné informace na českých internetových serverech
- Překlady volně přístupných informací na zahraničních internetových serverech