Předmět žádosti
Zajištění zdravotní péče občanů České republiky formou hospitalizace.
Kdo je oprávněn v této věci jednat (podat žádost)
Iniciátorem hospitalizace je nemocná či zraněná osoba nebo osoba blízká, případně policie, v kritické situaci kterákoliv osoba; v průběhu hospitalizace může zastupitelský úřad České republiky poskytnout pomoc hospitalizovanému, např. zprostředkovat komunikaci mezi ním i osobami blízkými, převoz do České republiky atd.
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Podmínky hospitalizace v zahraničí se liší podle právních předpisů a místní situace daného státu, podstatná bývá otázka finanční úhrady za poskytnuté lékařské služby.
Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Před cestou do zahraničí je vhodné zajistit adekvátní zdravotní pojištění platné pro konkrétní cizí státy (pojištění by mělo zahrnovat úhradu nákladů léčebných výloh, repatriaci, tj. převoz osoby do České republiky, převoz lidských pozůstatků do České republiky atd.). Čeští občané mají při pobytu v jiném členském státu Evropské unie nárok na nutnou a neodkladnou zdravotní péči na účet své zdravotní pojišťovny. Základním pojištěním nejsou však finančně kryty všechny služby. Není placena například repatriace nebo asistenční služby. Doporučuje se proto i při cestování v rámci Evropské unie sjednat příslušné připojištění.
Na kterém úřadu můžete tuto životní situaci řešit
V nejbližším léčebném zařízení a s příslušnou zdravotní pojišťovnou či její asistenční službou; v případě potřeby je možno se obrátit i na konzulární oddělení zastupitelského úřadu České republiky v zahraničí.
Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
Otázky hospitalizace je nutné v případě potřeby řešit s konkrétními lékaři a zdravotnickými zařízeními, jež jsou v daném státě k dispozici. Zastupitelské úřady České republiky a MZV České republiky mají nepřetržitou diplomatickou službu, která je určena pro naléhavé a vážné případy.
Jaké doklady a informace musíte mít s sebou
Platný cestovní doklad či jiný doklad prokazující totožnost a v případě možnosti doklad o pojištění.
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Formuláře ohledně sjednání zdravotního pojištění, jakož i formuláře prokazující pojištěnecký vztah, jsou k dispozici u pojišťovacích institucí.
Jaké jsou v této životní situaci správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit
Správní poplatky se zpravidla v případě hospitalizace nevybírají. Úhradu hospitalizace zajišťuje příslušná pojišťovna a v případě neexistence pojištění nákladů léčebných výloh v zahraničí hospitalizovaný, případně osoby blízké, známí atd. Zastupitelský úřad České republiky za svou součinnost nevybírá žádný poplatek.
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
Lhůty nejsou stanoveny.
Kteří jsou další účastníci (dotčení) postupu
Závisí na konkrétním případu, např. tlumočník.
Jaké další činnosti jsou po Vás jako žadateli požadovány
Závisí na konkrétním případu. V zásadě je však žádáno podání relevantních informací ohledně zdravotního stavu hospitalizovaného (možná alergie, léky pravidelně užívané, předchozí úrazy, prodělané operace apod.).
Můžete využít tuto elektronickou službu
www.mzv.cz - MZV; s dalším kliknutím na "Cestujeme do zahraničí" (informace k jednotlivým státům) či " Diplomatické mise a úřady" (seznam zastupitelských úřadů a misí České republiky v cizině a seznam zastupitelských úřadů cizích států pro Českou republiku)
www.cmu.cz - Centrum mezistátních úhrad
www.cap.cz - Česká asociace pojišťoven
Podle kterého právního předpisu se postupuje
Ve věci hospitalizace a podmínek poskytování zdravotní péče se postupuje podle právního řádu konkrétního státu; rozsah úhrad vychází z uzavřené smlouvy mezi pojištěncem a pojišťovnou.
Jaké jsou související předpisy
Vídeňská úmluva o konzulárních stycích (Vídeň, 24.4.1963), publikována vyhláškou ve Sbírce zákonů č. 32/1969 Sb.
Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Opravné prostředky proti postupu cizích orgánů stanoví obecně závazný předpis cizího státu.
Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení předepsaných povinností
Sankce stanoví obecně závazný předpis cizího státu.
Nejčastější dotazy veřejnosti na toto téma a odpovědi na ně
Jaký je způsob úhrady převozu hospitalizované osoby do České republiky a jakým způsobem je převoz realizován?
Pokud náklady nejsou hrazeny pojišťovnou, s kterou bylo sjednáno příslušné pojištění, náklady hradí hospitalizovaná osoba, případně osoby blízké, známí atd . a to zpravidla bankovním převodem příslušné částky či zasláním částky složenkou. Řízení o převoz hospitalizované osoby do České republiky koordinuje pojišťovna, resp. její asistenční služba.
Potřebujete se k věci dozvědět víc? Na koho se obrátit?
Pojišťovací instituce, konzulární oddělení zastupitelského úřadu České republiky či konzulární odbor Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě
www.mzcr.cz - Ministerstvo zdravotnictví České republiky
Související životní situace a návody, jak je řešit
Dopravní nehoda Úmrtí občana České republiky v zahraničí a postup při přepravě lidských pozůstatků a lidských ostatků do České republiky
Informace na našich stránkách byly převzaty z následujících zdrojů:
- Kniha PRÁCE V ZAHRANIČÍ, Autor: Tomáš Kadlec a kol.
- Standard ISVS 012 v legislativním rámci stanoveném Usnesením vlády č. 875/2000 a Zákonem 106/1999 Sb.
- Volně přístupné informace na českých internetových serverech
- Překlady volně přístupných informací na zahraničních internetových serverech